Fonematické uvedomovanie podľa Eľkonina

Všetci rodičia chcú, aby ich deti mali dobré komunikačné schopnosti. Aby dokázali byť v živote samostatné, vedeli sa orientovať, správne sa rozhodovať, aby  rozumeli a chápali, čo im kto hovorí. Aby si dokázali tvoriť vzťahy, či už kamarátske alebo pracovné…
To závisí od dostatočne rozvinutých komunikačných zručností.
Tie ale úzko súvisia s čítaním a písaním.
Dobre vyvinutá schopnosť čítania a písania je kľúčová pre úspech vo vzdelávaní a komunikácii.
Proces osvojovania si čítania a písania začína oveľa skôr, ako dieťa prvýkrát vstúpi do prvej triedy.
 
Čítanie a písanie by ale nešlo bez týchto dôležitých schopností:
– dobrý jazykový cit
– schopnosť súvisle rozprávať na nejakú tému
– dobré zrakové vnímanie a pozornosť
– schopnosť rozmýšľať o jazyku, o jeho štruktúre, uvedomovanie si hláskovej stavby slova – fonematické uvedomovanie

Jednou zo skvelých metód, ktorá môže pomôcť vašim deťom v tomto smere, je práve Tréning fonematického uvedomovania podľa Eľkonina. (D.B.Eľkonin bol významný ruský pedagóg a psychológ.) Dieťa sa pomocou tejto metódy učí, že hovorené slovo pozostáva z menších častí – foném, ktoré je  možné identifikovať a manipulovať s nimi. V predškolskom veku považuje profesor D.B. Eľkonin úlohu fonematického uvedomovania pre zvládnutie procesu čítania za kľúčovú. Podľa neho ide o jeden zo základných stavebných kameňov čítania.

Čo je to fonematické uvedomovanie?

Fonémy sú najmenšie zvuky, ktoré tvoria slová. Keď vaše dieťa číta alebo hovorí, rozlišuje tieto zvuky. Fonematické uvedomovanie je schopnosť rozpoznávať tieto zvuky a pracovať s nimi. Napríklad, slovo „pes“ má tri fonémy – p-e-s. Deti, ktoré majú dobre rozvinuté fonematické uvedomovanie, vedia, že keď odstránime zvuk „p“, ostáva slovo „es“, a keď pridáme „l“ na začiatok, vznikne slovo „les“.

Cesta k rozvoju jazykovej schopnosti detí

Dôsledný ale zároveň hravý prístup umožňuje dieťaťu zvládnuť pomerne náročnú fonematickú analýzu slov, bez ktorej sa v začiatkoch  čítania nezaobíde. Jazyk sa dieťaťu predstavuje ako zvukový systém, ktorý má svoju podobu v písanej reči. Deti sa najskôr naučia chápať hláskovú štruktúru hovorených slov (naučia sa počuť hlásky v slovách) a až potom sa učia, ako sa tieto hlásky dajú označiť písmenami. Fonematické uvedomovanie je teda schopnosť vedome narábať s časťami slov, uvedomovať si zvukovú štruktúru slova, uskutočňovať hláskovú analýzu, syntézu, aj zložitejšie manipulácie so zvukmi (pridať, odobrať, zmeniť poradie hlások v slove). Fonematické schopnosti sa významne podieľajú na kvalite čítania, ich systematickým tréningom v predškolskom veku stimulujeme u dieťaťa tzv. predčitateľskú gramotnosť.

Zjednodušene môžeme povedať, že ide o metódu, vďaka ktorej má dieťa pochopiť fakt, že slovo nemá iba zvukovú podobu, ale je tvorené z jednotlivých menších celkov. Dieťa je teda schopné určiť prvú a poslednú hlásku slova a chápe, že zmenou jednej hlásky v slove zmení slovo svoj význam. Modelovanie analýzy slov sa robí pomocou žetónov, grafických schém, obrázkov. Vizualizovaním sa deti všeobecne ľahšie učia nové veci. Celá metóda je motivovaná Krajinou slov, v ktorej žijú jej obyvatelia:  Majster Slabika, Majster Dĺžeň, Hlásulienky či hláskojedi Mlk a Ham.

Súčasťou učenia podľa Eľkonina je aj rozvíjanie osobnosti dieťaťa, jeho pozornosti, sebakontroly a samostatného myslenia. Deti sa tiež učia pracovať vo dvojiciach, hľadajú spoločné riešenia,  pomáhajú si. Fonematické uvedomovanie by malo byť súčasťou každej predškolskej prípravy dieťaťa.

fonematické uvedomovanie
predškolská príprava

Táto metóda sa odporúča:

  • predškolákom s pokračovaním povinného predprimárneho vzdelávania (odklad),
  • predškolákom s narušenou komunikačnou schopnosťou,
  • predškolákom z bilingválneho prostredia
  • predškolákom s oneskoreným vývinom reči
  • a všetkým predškolákom, ktorí chcú mať dobrý štart do školy…
predškolská príprava

Ak v mieste vášho bydliska nemáte možnosť tréningu fonematického uvedomovania podľa Eľkonina pre vaše dieťa, viete sa prihlásiť do online kurzu, ktorý som vytvorila práve pre tých,ktorí takúto možnosť nemajú a ani v ich materskej škole to pani učiteľky nerobia. V domácom prostredí prostredníctvom konkrétnych ukážkových videí a zrozumiteľného vysvetlenia dokážete podporiť vášho predškoáka a pripraviť ho na prvú triedu. Všetko hravo v online kurze V krajine slov s Barborkou.

Zdieľať článok

Picture of Silvia Golianová

Silvia Golianová

Som špeciálny pedagóg, ktorý hľadí na dieťa komplexne. Pracovala som ako učiteľka v Špeciálnej materskej škole. Svoju prácu beriem ako poslanie a rozhodla som sa so svojimi skúsenosťami a vedomosťami deliť s Vami, rodičmi, aby sme tak spoločne podporili pripravenosť detí na vstup do školy. Neustále sa vzdelávam a hľadám cestičky ako rozvíjať dôležité predškolské zručnosti a podporiť správny vývin dieťaťa.

Webinár

Ako hravo využiť hračky z kinder vajec

Utorok 29. 04.2025 o 18.00 hod.

Komplexný šesťýždňový online kurz pre rodičov a deti vo veku 5-6 rokov

Predškolská príprava

 Teraz s 20% zľavou LEN DO do 17.februára 2025

Máte doma predškoláka?

Pridajte sa na trojdňový minikurz

Predškolák pripravený do školy

úplne zDARma